Památník představující jedinou dochovanou ukázku části bývalé želené opony v tehdejší Československé socialistické republice. Hermeticky uzavírala státní hranici s Rakouskem a Německou spolkovou republikou.
Zátarasy byly opatřeny signální soustavou, která prakticky znemožňovala jeho nepozorované překonání. Linie této stavby byla několikrát přesunována směrem do vnitrozemí. Poslední verze měla podobu 20 m široké linie s drátěným plotem a signální stěnou, oraným pásem ošetřovaným totálním herbicidem a obslužnou asfaltovou komunikací. Součástí železné opony byla i různá přídavná ženijní zařízení (ježkové a jehlanové zátarasy, dělobuchy, osvětlovací rampy, strážní věže apod.).
Tento komplex zařízení znamenal i velký zásah do přírody a krajiny, který ještě dnes viditelně ovlivňuje území Národního parku Podyjí.
Mezi Čížovam a rakouským městečkem Hardegg se nachází na mostě přes řeku Dyji hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Hardegg je nejmenší rakoské městečko s hradem z 12.-13. stol. s expozicí Maxmiliána Habburskeho obsahující i ukázky umění starých Inků a Aztéků. Cesto k přechodu se na české staně nachází vyhlídka s dřevěným altánem nad 120m vysokými Hardeggskými skalami tvořícími význačnou lesostepní lokalitu chráněných rostlin. Z vyhlídky je jedinečný pohled na Hardegg.